Chci konzultaci

Proč ve školce trénovat spolupráci mozkových hemisfér

Co můžete ve školce udělat pro děti s vývojovou dysfázií, se zkříženou lateralitou nebo třeba s opožděným vývojem řeči? Můžete s nimi trénovat spolupráci mozkových hemisfér. Proč je to důležité?

Mozek řídí celé tělo. Aby však tělo vykonalo přesně to, co po něm mozek chce, musí pravá a levá mozková hemisféra koordinovaně a plynule spolupracovat.
Jejich dokonalá souhra má vliv na:

  • koordinaci pohybů,
  • koordinaci oko-ruka,
  • řeč a výslovnost,
  • soustředění a paměť,
  • zvládnutí psaní, čtení, počítání.
chlapec s dívkou hrají tleskací hru

Pokud nespolupracují, nastane trochu zmatek: signály mezi hemisférami putují složitěji a pomaleji. V praxi to třeba znamená, že jinak chytré dítě má problémy s učením, nedokáže se soustředit, rychle se unaví nebo si při čtení plete písmena a přeskakuje slova.


Potíže s učením může způsobit zkřížená lateralita,
o které píšeme v článku Lateralita předškolních dětí: Pravák, nebo levák?


Dobrá zpráva je, že jeho mozek je v pořádku; je jen trochu jinak propojený a potřebuje trénink, aby pracoval efektivněji. S tím může pomoci pohyb nebo hra na hudební nástroj. A také všemožné aktivity označované jako posilovna pro mozek, u kterých dítě zapojuje obě ruce anebo překračuje středovou linii.
 

Posilovna pro mozek

Několik aktivit na spolupráci mozkových hemisfér jsme pro vás dnes dali dohromady. Vyzkoušejte je ve školce s předškoláky, stejně jako s dětmi s obtížemi v řeči, grafomotorice nebo soustředění. Pravidelný trénink posílí nervové dráhy propojující obě mozkové hemisféry a pomůže mozku pracovat na větší výkon.

Křížové cvičení

Střídavě se dotýkejte dlaní kolena, vždy 6x křížem, 6x rovně, 6x křížem, 6x rovně a 6x křížem. Křížem je myšleno pravá ruka a levé koleno, resp. levá ruka a pravé koleno.

 
 

Cvičení pro obě ruce

Podpořte činnost mozku jednoduchými cviky pro obě ruce. A protože video vydá za tisíc slov, jednotlivé cviky jsme pro vás natočili.
 

Tleskačky

Vzpomeňte si na tleskací říkanky ze svých dětských let. Do školky by se mohla hodit třeba tahle:

Máma mi dala korunu, abych koupil rybu.
(2x plácáme do stehen, 2x tleskáme, opakujeme)

A já místo ryby, ryby koupil velerybu.
(2x plácáme do stehen, 2x tleskáme, opakujeme)

Co dělá ryba? Ocasem hýbá.
(kmitáme předloktím přes sebe jako rybí ocas)

Proč? Proč? Protože je ryba, ryba.
(2x dvojťukneme pěstmi, 2x dvojťukneme pěstí do loktu)

 


Cviky na propojení hemisfér využijete i při logopedických chvilkách.
Další tipy najdete v článku Které aktivity zařadit do školkových logohrátek.


Hravý pohyb

Děti pro svůj zdravý vývoj potřebují běhat, skákat, šplhat a prolézat. Z pohybových aktivit prospívají spolupráci mozkových hemisfér také:

  • chůze po elipse,
  • cvik trakař (vzpor ležmo roznožný),
  • házení frisbee,
  • nahrávání a střílení hokejkou,
  • společenská hra Twister.

 Hrubá motorika má přímý vliv mimo jiné na pozornost, grafomotoriku nebo mluvení.
Tipy na pohybové aktivity najdete v článku Jak ve školce hravě trénovat hrubou motoriku.


Ležatá osmička

Prstem kreslete do vzduchu velkou ležatou osmičku. Kreslete nejprve pravým ukazováčkem, pak levým a nakonec spojenými ukazováčky obou rukou dohromady. Pohyb ruky sledujte očima.
 

Obtahování oběma rukama

Připravte si pracovní listy se zrcadlově obrácenými čarami. Dráhy pomalu obtahujte současně pravou i levou rukou – můžete je obkreslovat pastelkami nebo po nich táhnout třeba víčka z PET láhví.
 

Výtvarka a grafomotorika na velký formát

Pro kreslení nebo grafomotorická cvičení volte velký formát (chodník, balicí papír, tabuli), abyste ruku s pastelkou museli vést přes střední linii těla.
 
Trénujete s dětmi ve školce nějakou jinou aktivitu na propojení mozkových hemisfér, která se do našeho výběru nedostala? Podělte se o ni s ostatními na našich sociálních sítích.
 
 

21. 5. 2024 | Martina Zatloukalová

Doporučujeme

<strong>Poprvé ve školce: Pomozte dětem zvládnout adaptaci</strong>
Poprvé ve školce: Pomozte dětem zvládnout adaptaci

21. 08. 2023 | Martina Zatloukalová

Nástup do školky je pro děti velkou změnou. Je toho tolik nového, na co si musí zvyknout. Jak je co nejcitlivěji provést adaptačním procesem? Detail článku »

<strong>Loučení s předškoláky: <br/>Tipy na dárky</strong>
Loučení s předškoláky:
Tipy na dárky

11. 06. 2024 | Martina Zatloukalová

Nastal čas rozloučit se s předškoláky. Čeká je pasování na školáky a k tomu patří něco na památku. Sesbírali jsme 5 tipů na klasické i netradiční dárky, které dětem udělají radost. Detail článku »

<strong>Jak do školky vnést více hudby</strong>
Jak do školky vnést více hudby

24. 07. 2023 | Martina Zatloukalová

Hudba přináší radost a estetický prožitek. A také v sobě ukrývá velký potenciál pro všestranný rozvoj dítěte. Proč tomu tak je a na které hudební činnosti se zaměřit? Detail článku »

Co říkají školky,
které používají Twigsee?

Kristýna Petráčková

Twigsee mi každodenně usnadňuje řízení školky a s tím spojenou administrativu, které je požehnaně. Snadno jsem zaučila všechny naše pedagogy, kteří si jí spolu s rodiči užívají na maximum. Team Twigsee je pohotový, a reagují na všechny naše podněty. Děkujeme a přejeme spoustu dalších spokojených školek a škol! :)

Kristýna Petráčková
Ředitelka
Linda Janichová

Aplikaci Twigsee používáme v našich Foxíkových školkách a jeslích již více než rok. Prostřednictvím aplikace sdělujeme rodičům důležité informace. Sdílíme fotky dětí z každodenních činností, využíváme ankety, na které nám rodiče reagují rychleji než při osobním kontaktu. Máme přehled o tom, kolik nám v daný den přijde dětí a můžeme tak plánovat i upravovat program dne. Rodičům se na aplikaci líbí zejména to, že mají okamžité informace o dění ve školce/jeslích, vidí spousty fotek a mohou své dítě během pár kliknutí omluvit na dobu, na kterou potřebují. Aplikace Twigsee reaguje na potřeby našich školek a jeslí, její ovládání je pro učitele, chůvy i rodiče rychlé a snadné. S aplikací Twigsee jdeme zkrátka s dobou.

Linda Janichová
Ředitelka
Zuzana Vacíková

Twigsee nás zaujala hned od prezentace díky nabízenému rozsahu funkcí. Nešlo o systém, který by nám řešil jen docházku nebo jen matriku. Nabízel nám možnost mít tzv. vše pod jednou střechou. Jako třešnička na dortu je možnost zasílat rodičům příspěvky o tom, jak se jejich děti ve školce ten den mají. Aplikaci si rodiče oblíbili velice rychle. U pedagogů z počátku převažovala spíše obava, zda jim tím vedení školky nechce přidávat opět práci navíc. Brzy ale zjistili, že psaní příspěvků rodičům jim dělá radost a také konečně mají přehled o docházce dětí aktuálně na každý den. Twigsee zvládá snad celou agendu potřebnou ve školce kromě účetnictví. Lesní mateřská škola skřítka Pohádky, z.s., Zvole

Zuzana Vacíková
zástupce ředitele
Michelle Specht

Skvělá zákaznická podpora! Jakémukoli problému se dostane okamžité pozornosti a také obchodní zástupci jsou velmi ochotní pomoci.

Michelle Specht
ředitelka
Helena Zdrubecká

S aplikací Twigsee začínáme, oslovila mě nabídka. Především časová úspora. Mohu využít čas smysluplněji než je administrativa a to směrem k dětem. Cením si profesionality týmu. Pan Med nám kvalitně zdůvodnil veškeré naše dotazy. Nadchla mě forma zápisu nových dětí, docházky a hlavně spojení učitelek s rodiči, které nenaruší přímou práci s dětmi. Před uzavřením smlouvy jsme si porovnaly nabídku obdobných aplikací a došly jsme k názoru, že aplikace Twigsee poskytuje nejkomplexnější nabídku služeb pro potřeby mateřské školy.

Helena Zdrubecká
ředitelka
Jan Vodrážka

Ze začátku jsem byl trochu skeptický, ale fungujeme druhým rokem, máme přes spoustu reakcí od rodičů a doslova všechny jsou pozitivní. Navíc si rodiče začali konečně uvědomovat, co pro ně naši učitelé dělají a nejen, že je méně zatěžují všemožnými požadavky, sami nám dokonce nabízejí pomoc, vozí hračky, firemní dárečky nebo medy z Moravy. Jsme nadšení a objednáváme Twigsee i pro naši druhou pobočku v Průhonicích.

Jan Vodrážka
ředitel
Michaela Možiešíková

Konečně jsme zrušili podpisové archy pro všechny přihlášky, galerii na Rajčeti i zapomínání rodičů na program školky. Rodiče navíc vědí, co se ve školce děje a jsou tak mnohem šťastnější a klidnější, nám odpadlo neustále vysvětlování a opakování stejných věcí. Děkujeme.

Michaela Možiešíková
zástupce ředitele
Zuzana Černá

Úžasná aplikace, která od začátku školního roku (kdy jsme ji začali nově používat) zrychlila, zpřehlednila a zkvalitnila komunikaci mezi mateřskou školou a rodiči. Navíc neuvěřitelně usnadňuje práci veškerému personálu. Nadšení z aplikace panuje i na straně rodičů.

Zuzana Černá
zástupkyně ředitelky
Lucie England

Twigsee si nás získalo od prvních okamžiků, kdy jsme s ním začali pracovat. Umožní Vám vést si vše o školce přehledně, na jednom místě. Twigsee budete milovat, protože Vám usnadní administraci, zrychlí a zefektivni komunikaci s rodiči a vzbudí nadšeni jak u Vašich pedagogů, tak u Vašich rodičů! Velmi si také cením skvělé podpory ze strany týmu Twigsee, který je vždy připraven řešit naše dotazy, přání i požadavky. Zkrátka Twigsee mohu bez váhání a výhrad jedině doporučit.

Lucie England
Ředitelka
Tereza Dvořáková

Twigsee je skvělá inovativní aplikace, jak pro mě, jakožto ředitelku, tak i jako matku. Konečně aplikace, která všem ulehčí práci s administrativou ohledně MŠMT, tak i MPSV a navíc velice přehledně a intuitivně. Komunikace s Twigsee týmem je naprosto bezkonkurenční, všechny dotazy ohledně aplikace a jejích funkcí mi vždy ochotně vysvětlili, kdykoli jsem potřebovala. Jako matka oceňuji přehledné informace týkající se mého dítěte, každý den, tak mám přehled o jeho aktivitách a důležitých informacích ve školce ze stran učitelů i vedení. Aplikaci určitě doporučuji všem ředitelům i rodičům!

Tereza Dvořáková
ředitelka
Dominika Hájková

Aplikaci Twigsee používá školka Malvína už více než rok. Je nám velkým pomocníkem. Díky profilům dětí máme přehledný seznam o všech důležitých informacích, které se jich týkají. Komunikace s rodiči je vlivem Twigsee o dost jednodušší. Můžeme jim sdílet fotografie ze školky, když potřebujeme předat nějakou informaci, stačí napsat příspěvek a vybrat, kdo tuto zprávu dostane. Ušetří nám to tak spoustu práce, když nemusíme informovat každého rodiče zvlášť. Co si ovšem nemůžeme vynachválit, je přehledná docházka. Sama nám ukáže počet přítomných, či omluvených dětí nebo naopak upozorní na to, kdo jde po obědě. Za naši školku aplikaci velmi doporučujeme a team lidí, kteří ji vytvořili, jsou profesionálové v tom, co dělají. Na každý náš dotaz obratem reagují a vždy jsou nám nápomocní.

Dominika Hájková
zástupce ředitele
Pan Jimmy

Dobrý den, s Twigsee je to zatím dobré. Podařilo se nám vytvořit třídy a nahrát jména studentů. Jména učitelů již byla sdílena a věříme, že do příštího týdne by mohlo jít o něco jiného.

Pan Jimmy
Greenwood Groove Academy

Máte již účet?Přihlásit se

Kontakt

povinná pole *