Chci konzultaci

Jak si poradit se statistickým výkazem S 1-01

Blíží se čas odesílání S 1-01 Výkazu o mateřské škole na Ministerstvo školství. Zjistěte, jak si usnadnit práci s Twigsee.

Připomínáme, že výkaz S 1-01 vyplníte podle stavu k 30. září 2023 a do 10. října 2023 elektronicky odešlete zřizovateli školy. Údaje můžete opravovat pouze do konečného termínu předání dat pro správní úřady, tj. do 20. října 2023.

zdravé stravování ve školce

Dejte si pozor na tyto kolonky a vyvarujte se častých chyb:

  • V záhlaví správně vypočtěte a vykažte průměrnou dobu provozu. Potíže činí především převod na desetinné číslo (např. 8 hod. 30 min. se přepisuje jako 8,5, nikoli 8,3). Taková chyba má vliv na stanovení hodnot PHmax a následné financování.
  • V oddíle III správně uveďte druhy provozu jednotlivých tříd, děti v celodenní třídě omylem nevykažte s polodenním vzděláváním a nezapomeňte také uvést třídu pro děti s vadami řeči, pokud máte.
  • V oddíle XXVII vyplňte údaje ve sloupcích 3 a 4, pokud je vaším zřizovatelem obec a máte vymezený školský obvod. Pozor na správné zařazení dětí podle věku, které musí odpovídat oddílu XXIV.

Novinka v předávání údajů ze školních matrik

Na základě vyhlášky č. 388/2022 Sb. o dokumentaci škol a školských zařízení musí mateřské školy od školního roku 2025/26 povinně předávat individuální údaje ze školních matrik.

Pokud je vaše školka součástí ředitelství základní školy a váš školský evidenční systém to dovoluje, Ministerstvo školství doporučuje nanečisto vyzkoušet import dat na testovací server už nyní.


TIP: Pokud k serveru dosud nemáte přístup, vyplňte kontaktní informace na webu sberdat.uiv.cz/login
(jako přihlašovací jméno použijte identifikátor RED_IZO). Po vyplnění požádejte ministerstvo na e-mailové adrese [email protected] o přístupové heslo k testovacímu serveru.


Přihlaste se na testovací server profa.msmt.cz/matrikas a importujte sem soubory xml vygenerované školským evidenčním systémem. Pokyny k předávání dat mateřských škol se zatím připravují, můžete ale nahlédnout do příručky pro ZŠ s obdobným postupem. Z úspěšně naimportovaných dat se napočítá agregovaný výkaz M 1, který je obdobou stávajícího výkazu S 1-01.

Pro podzimní sběr dat je možné provádět cvičné importy neomezeně od září do listopadu. Nezapomeňte ale, že server je zatím testovací a data z něj se správním úřadům ještě neodesílají.

Jak na statistiku s Twigsee

Sekci Statistika najdete v počítačové administraci na liště vlevo mezi Dokumenty a Uživateli. V rozbalovací nabídce můžete zvolit celou školku, nebo filtrovat jednotlivé třídy. Statistika je propojena se školní matrikou a zobrazuje mimo jiné následující data:

  • celkový přehled dětí,
  • věkové složení podle data narození,
  • počet dětí v povinném předškolním vzdělávání,
  • počet nově nastoupených dětí,
  • složení podle státního občanství.

TIP: Po kliknutí na modrou ikonu „i“ v kroužku se vypíše seznam konkrétních dětí v dané kolonce.


Systém vás automaticky upozorní, pokud u některých dětí chybí v matrice důležitá informace (datum narození, státní občanství, adresa trvalého bydliště, datum zahájení vzdělávání). V oranžově ohraničeném poli se vypíše počet chyb v jednotlivých kategoriích. Po kliknutí na oranžovou ikonu „i“ v kroužku se navíc vypíše seznam konkrétních dětí. Chybějící data pak můžete snadno doplnit v kartě dítěte.


TIP: Nic se nezobrazuje? Aby sekce Statistika řádně fungovala, ujistěte se, že máte u všech klasických tříd přiřazen atribut Hlavní třída. Tento parametr zapnete v Editaci třídy. Také si pohlídejte, že máte v Hlavní třídě zařazeny děti.


Součty dětí v jednotlivých kategoriích vyexportujete na jedno kliknutí do Excel tabulky, odkud je jednoduše zkopírujete do výkazu S 1-01. Zároveň si můžete cvičně vyzkoušet jejich import na testovací server MŠMT.

Video vydá za tisíc slov. Naše zákaznická podpora pro vás připravila video návod, jak se zorientovat v sekci Statistika a vygenerovat podklady pro výkaz S 1-01.
 

 

A je to. Teď už si můžete pískat. Anebo zpívat:
Statistika nuda je, má však cenné údaje. Neklesejme na mysli, Twigsee nám to vyčíslí.

 

26. 9. 2023 | Martina Zatloukalová

Doporučujeme

<strong>Jak mít pod kontrolou <br/>docházku ve školce</strong>
Jak mít pod kontrolou
docházku ve školce

05. 09. 2023 | Martina Zatloukalová

Ať už potřebujete vykázat průměrnou měsíční docházku celé třídy, nebo potvrdit rozsah docházky konkrétního dítěte, elektronická evidence docházky vám usnadní práci. Zjistěte jak. Detail článku »

<strong>Jak v dětech probudit <br/>lásku ke knihám</strong>
Jak v dětech probudit
lásku ke knihám

24. 04. 2023 | Martina Zatloukalová

Nikdy není příliš brzo začít v dětech pěstovat lásku ke knihám.
Co na tom, že ve školce ještě obvykle neumějí číst ani psát. Detail článku »

<strong>Online zápis jako dobrá vizitka (soukromé) školky – rozhovor</strong>
Online zápis jako dobrá vizitka (soukromé) školky – rozhovor

27. 02. 2023 | Martina Zatloukalová

"Úměrně růstu školky se zvyšuje i administrativní zátěž a vy najednou zjišťujete, že takhle to dál nepůjde." Naštěstí existuje řešení. Detail článku »

Co říkají školky,
které používají Twigsee?

Kristýna Petráčková

Twigsee mi každodenně usnadňuje řízení školky a s tím spojenou administrativu, které je požehnaně. Snadno jsem zaučila všechny naše pedagogy, kteří si jí spolu s rodiči užívají na maximum. Team Twigsee je pohotový, a reagují na všechny naše podněty. Děkujeme a přejeme spoustu dalších spokojených školek a škol! :)

Kristýna Petráčková
Ředitelka
Linda Janichová

Aplikaci Twigsee používáme v našich Foxíkových školkách a jeslích již více než rok. Prostřednictvím aplikace sdělujeme rodičům důležité informace. Sdílíme fotky dětí z každodenních činností, využíváme ankety, na které nám rodiče reagují rychleji než při osobním kontaktu. Máme přehled o tom, kolik nám v daný den přijde dětí a můžeme tak plánovat i upravovat program dne. Rodičům se na aplikaci líbí zejména to, že mají okamžité informace o dění ve školce/jeslích, vidí spousty fotek a mohou své dítě během pár kliknutí omluvit na dobu, na kterou potřebují. Aplikace Twigsee reaguje na potřeby našich školek a jeslí, její ovládání je pro učitele, chůvy i rodiče rychlé a snadné. S aplikací Twigsee jdeme zkrátka s dobou.

Linda Janichová
Ředitelka
Zuzana Vacíková

Twigsee nás zaujala hned od prezentace díky nabízenému rozsahu funkcí. Nešlo o systém, který by nám řešil jen docházku nebo jen matriku. Nabízel nám možnost mít tzv. vše pod jednou střechou. Jako třešnička na dortu je možnost zasílat rodičům příspěvky o tom, jak se jejich děti ve školce ten den mají. Aplikaci si rodiče oblíbili velice rychle. U pedagogů z počátku převažovala spíše obava, zda jim tím vedení školky nechce přidávat opět práci navíc. Brzy ale zjistili, že psaní příspěvků rodičům jim dělá radost a také konečně mají přehled o docházce dětí aktuálně na každý den. Twigsee zvládá snad celou agendu potřebnou ve školce kromě účetnictví. Lesní mateřská škola skřítka Pohádky, z.s., Zvole

Zuzana Vacíková
zástupce ředitele
Michelle Specht

Skvělá zákaznická podpora! Jakémukoli problému se dostane okamžité pozornosti a také obchodní zástupci jsou velmi ochotní pomoci.

Michelle Specht
ředitelka
Helena Zdrubecká

S aplikací Twigsee začínáme, oslovila mě nabídka. Především časová úspora. Mohu využít čas smysluplněji než je administrativa a to směrem k dětem. Cením si profesionality týmu. Pan Med nám kvalitně zdůvodnil veškeré naše dotazy. Nadchla mě forma zápisu nových dětí, docházky a hlavně spojení učitelek s rodiči, které nenaruší přímou práci s dětmi. Před uzavřením smlouvy jsme si porovnaly nabídku obdobných aplikací a došly jsme k názoru, že aplikace Twigsee poskytuje nejkomplexnější nabídku služeb pro potřeby mateřské školy.

Helena Zdrubecká
ředitelka
Jan Vodrážka

Ze začátku jsem byl trochu skeptický, ale fungujeme druhým rokem, máme přes spoustu reakcí od rodičů a doslova všechny jsou pozitivní. Navíc si rodiče začali konečně uvědomovat, co pro ně naši učitelé dělají a nejen, že je méně zatěžují všemožnými požadavky, sami nám dokonce nabízejí pomoc, vozí hračky, firemní dárečky nebo medy z Moravy. Jsme nadšení a objednáváme Twigsee i pro naši druhou pobočku v Průhonicích.

Jan Vodrážka
ředitel
Michaela Možiešíková

Konečně jsme zrušili podpisové archy pro všechny přihlášky, galerii na Rajčeti i zapomínání rodičů na program školky. Rodiče navíc vědí, co se ve školce děje a jsou tak mnohem šťastnější a klidnější, nám odpadlo neustále vysvětlování a opakování stejných věcí. Děkujeme.

Michaela Možiešíková
zástupce ředitele
Zuzana Černá

Úžasná aplikace, která od začátku školního roku (kdy jsme ji začali nově používat) zrychlila, zpřehlednila a zkvalitnila komunikaci mezi mateřskou školou a rodiči. Navíc neuvěřitelně usnadňuje práci veškerému personálu. Nadšení z aplikace panuje i na straně rodičů.

Zuzana Černá
zástupkyně ředitelky
Lucie England

Twigsee si nás získalo od prvních okamžiků, kdy jsme s ním začali pracovat. Umožní Vám vést si vše o školce přehledně, na jednom místě. Twigsee budete milovat, protože Vám usnadní administraci, zrychlí a zefektivni komunikaci s rodiči a vzbudí nadšeni jak u Vašich pedagogů, tak u Vašich rodičů! Velmi si také cením skvělé podpory ze strany týmu Twigsee, který je vždy připraven řešit naše dotazy, přání i požadavky. Zkrátka Twigsee mohu bez váhání a výhrad jedině doporučit.

Lucie England
Ředitelka
Tereza Dvořáková

Twigsee je skvělá inovativní aplikace, jak pro mě, jakožto ředitelku, tak i jako matku. Konečně aplikace, která všem ulehčí práci s administrativou ohledně MŠMT, tak i MPSV a navíc velice přehledně a intuitivně. Komunikace s Twigsee týmem je naprosto bezkonkurenční, všechny dotazy ohledně aplikace a jejích funkcí mi vždy ochotně vysvětlili, kdykoli jsem potřebovala. Jako matka oceňuji přehledné informace týkající se mého dítěte, každý den, tak mám přehled o jeho aktivitách a důležitých informacích ve školce ze stran učitelů i vedení. Aplikaci určitě doporučuji všem ředitelům i rodičům!

Tereza Dvořáková
ředitelka
Dominika Hájková

Aplikaci Twigsee používá školka Malvína už více než rok. Je nám velkým pomocníkem. Díky profilům dětí máme přehledný seznam o všech důležitých informacích, které se jich týkají. Komunikace s rodiči je vlivem Twigsee o dost jednodušší. Můžeme jim sdílet fotografie ze školky, když potřebujeme předat nějakou informaci, stačí napsat příspěvek a vybrat, kdo tuto zprávu dostane. Ušetří nám to tak spoustu práce, když nemusíme informovat každého rodiče zvlášť. Co si ovšem nemůžeme vynachválit, je přehledná docházka. Sama nám ukáže počet přítomných, či omluvených dětí nebo naopak upozorní na to, kdo jde po obědě. Za naši školku aplikaci velmi doporučujeme a team lidí, kteří ji vytvořili, jsou profesionálové v tom, co dělají. Na každý náš dotaz obratem reagují a vždy jsou nám nápomocní.

Dominika Hájková
zástupce ředitele
Pan Jimmy

Dobrý den, s Twigsee je to zatím dobré. Podařilo se nám vytvořit třídy a nahrát jména studentů. Jména učitelů již byla sdílena a věříme, že do příštího týdne by mohlo jít o něco jiného.

Pan Jimmy
Greenwood Groove Academy

Máte již účet?Přihlásit se

Kontakt

povinná pole *